Kde sa vzala káva aneb zaujímavosti o nápoji s kofeínom
Keby sme sa opýtali plného publika, kto miluje kávu a kto ju každý deň popíja, ruku by zdvihlo naozaj veľa ľudí, takmer väčšina. Káva je totiž každodenným parťákom nespočetného množstva ľudí. Dokáže ráno naštartovať a nabiť energiou, aj keď teda nabíja človeka len pominuteľnú energiou. Napriek tomu si ľudia na káve vypestovali závislosť a popíja ju počas dňa aj niekoľkokrát. Ak patríte k milovníkom kávy, pravdepodobne vám neuniklo, že sa nedávno oslavoval Medzinárodný deň kávy. V súvislosti s týmto dňom si prezraďme niekoľko zaujímavostí o káve, o ktorých ste doteraz možno nemali ani potuchy či tušenie.
Kde sa vzala káva
Mysleli ste si, že legendy sa týkajú len rôznych destinácií a miest? Pomýlili ste sa. Legendy sa točí aj okolo kávy. Existuje nespočetné množstvo legiend, ktoré hovoria, kde sa káva na svete asi vzala. Tou najrozšírenejšie legendou je, že za ňou stojí etiópsky Pasáček kôz, ktorému sa zabehla koza a ktorú následne našiel u kríky so zaujímavými plodmi. Koza plody ohrýzali a pri ich konzumácii sa zdala byť neobvykle živá. A tak Pasáček plody nazbieral a priniesol mužovi kmeňa, ktorý je však hodil do ohňa. Z ohňa sa neskôr začala šíriť neodolateľná vôňa, ktorá zmohla aj asketického starca. Od tej doby sa káva praží a takto sa káva objavila.
Podľa mnohých dôkazov možno naozaj povedať, že prvými konzumentmi kávy boli vážne ľudia z etiópskeho kmeňa Oromo.
Koľko šálok kávy nás môže zabiť?
V súvislosti s kávou sa nám zvyšuje srdcový tep. Ponúka sa preto otázka, koľko šálok kávy nás vlastne môže zabiť? Predsa len francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac vypil až šesťdesiat článkov denne, napriek tomu sa dožil úctyhodného veku. Podľa odborníkov je smrteľná dávka sto šálok denne. Množstvo kofeínu, ktorý je obsiahnutý v šálkach, môže priviesť človeka až k infarktu.
Tak schválne, koľko šálok vypijete denne vy?