Ako na zazimovanie byliniek

Pestujete doma bylinky? Pravdepodobne áno. Bylinky sú v súčasnej dobe neoddeliteľnou súčasťou domácností. Ľudia ich pestujú hlavne preto, že jedlám dodávajú šmrnc a chuť, iní pestujú bylinky pre ich účinky na zdravie. Každá bylinka je jedinečná a každá telu prináša krapet niečo iné. Pokiaľ k vášnivým pestovateľom byliniek patríte, pravdepodobne sa teraz pýtate, ako je zazimovať. Predsa len prvé mrazíky už dávno dorazili, možno však zatiaľ máte bylinky vo svojich skleníkoch, kde taká zima nie je. Aby vám neuhynuli, poradíme vám, ako na ich zazimovanie.

Bylinky nepatrí ku kvetom alebo rastlinám, ktoré by vydržali len jeden rok či pár týždňov. Pri dobrej starostlivosti môžu vydržať aj dlhé roky, len sa teda o ne musíte poriadne starať. A zazimovanie k správnej starostlivosti patrí.

Ako zazimovať bylinky, ktoré pestujeme na záhone

Ak pestujete bylinky v kvetináči, mali by ste ich rozdeliť na odolné a na menej odolné druhy. Menej odolný treba rozmarín, tiež vavrín alebo bazalka či Aloisie. Menej odolné bylinky je dobré presadiť čo najskôr do kvetinárov, ktorý prenesieme do miestnosti v dome, kde je zhruba desať až dvadsať stupňov Celzia. Počas zimy udržiavame bylinky pri života tak, že je občas zalejeme. Pamätajte však na to, že zálievka má byť primeraná, rastliny zbytočne neprelievajte.

Samozrejme to isté urobte aj s odolnejšími bylinkami. Menej odolné bylinky je však potrebné zazimovať skôr, odolné nejakú chvíľu na záhrade vydrží.

Zazimovať bylinky možno i na záhrade

Nemáte čas na presádzanie byliniek? V tom prípade zazimujte bylinky priamo na záhrade v záhonoch, v ktorých je pestujete. Aj to je možné. Teda pokiaľ máte nasadené bylinky, ktoré sú mrazuvzdorné. K takýmto bylinkám patrí napríklad pažítka, petržlen, tiež estragón, ligurček alebo levanduľa, tiež medovka alebo šalvia.

Tieto bylinky, ktoré chcete zazimovať na záhrade, stačí, keď ich prikryjete mulčovacou kôrou, ktorá u ktorých zadrží vlhkosť a ktorá zároveň ochráni rastliny pred mrazmi.

Môže sa Vám ešte páčiť...