Šetříme vodou i v kuchyni

Neustále zdražovania energií môže len za to, že ľudia sa snažia šetriť energiou. Na jednej strane je to samozrejme dobre, plytvania vodou by malo byť zakázané, mnohí ľudia sa však aj tak dopúšťa mnohých chýb, pri ktorých voda odteká doslova ako splašená vodovodným potrubím. Ľudia väčšinou vedia, ako ušetriť vodu v kúpeľni, ale nevedia, ako ušetriť vodu v kuchyni treba pri varení. Pri varení a pri umývaní riadu tiež spotrebujeme niekoľko desiatok litrov vody denne, síce to nie je toľko ako pri osobnej hygiene, ale je toho tiež veľké množstvo. Prezraďme si preto, ako v kuchyni šetriť vodou. 

Najskôr sa musíme presvedčiť o tom, či máme urobenú kvalitnú kuchynskú batériu, ktorá neodteká. Ak je tesnenie zlé alebo pokiaľ nie je spoľahlivá ani samotná kuchynská batérie, je potrebné investovať do novej. 

To je však len prvý krok k tomu, ako ušetriť vodu v kuchyni. 

Ako znížiť spotrebu vody v kuchyni 

  • Pri umývanie ovocia alebo zeleniny nemusíte mať pustený prúd vody. Napustite si napríklad misku, vodu po umytí zeleniny alebo ovocia použite napríklad na zalievanie kvetov. Nebudete tak s vodou plytvať, navyše sa budú rastliny radovať. 
  • To isté urobte aj pri odpustenie vody. Pokiaľ chcete odpustiť studenú vodu, opäť ju napustite potrebné do kanvičky, s pomocou ktorej nasledovne zalejete treba izbové rastliny. Voda však ani v tomto prípade nepríde nazmar. 
  • Kúpte si umývačku. To je skvelý spôsob, ako ušetriť vodu či ako znížiť spotrebu vody v kuchyni. Pozerajte sa však po takej umývačke, ktorá je známa svojou nízkou spotrebou vody. Nie je umývačka ako umývačka, niektoré majú spotrebu vody šialenú. 
  • Pri varení cestovín si vždy napustite len toľko, koľko naozaj potrebujete. Nenapúšťajte si viac vody, aby ste potom nemuseli vodu zbytočne vylievať. 
  • Nekupujte si balenú vodu. Ak vám nechutí voda z kohútika, kúpte si filtrovacie kanvicu, ktorá aj z prvotne nechutné vody urobí vodu chutnú. Ušetríte tak tisícky za balenú vodu, ktorá nie je nič lacného. 

Môže sa Vám ešte páčiť...