Chudnutie pomocou behu

Začali ste behať s vidinou, že schudnete? Beháte neustále ako o život, zvyšujete kilometre, trávite dlhší čas na trati, ale kilá jednoducho nejdú dole? Zistíme spolu, kde robíte chybu. Beh je pre redukciu váhy veľmi dobrá aktivita. Musíte ale behať správne, inak sa výsledky len tak nedostavia.

Tepová frekvencia

Strážte si aj tepovku. Záťaž na úrovni 60 až 70% vašej maximálnej tepovej frekvencie je určená na chudnutie. Väčšinou je problém už tu u väčšiny bežcov, ktorí chcú schudnúť. Nesmiete byť nad ani pod. Je ale dobré občas skrátiť trate.

Obmedzením vytrvalostných dlhých tratí si môžete aj pomôcť. Ak beháte denne či ob deň viac ako 90 minút, ide o veľkú záťaž pre vaše telo a siahate veľmi hlboko do svojich veľmi ostro strážených energetických rezerv. Pokiaľ takto týrame telo príliš často, berie to ako hladovanie. Začne zásoby energie viac strážiť, berie to ako ohrozenie a začne šetriť. Telo nebude chcieť spaľovať tuky a prídu známe záchvaty vlčieho hladu, ktoré sú úplne nezvládnuteľné. Ak držíte tepovku a nechudnete, skráťte trate.

Tempo zdvihnite tak, aby ste udržali skrátením tratí vysokú mieru záťaže. Prekvapíte telo novým impulzom. Zaťažíte svoj energetický systém úplne odlišným spôsobom, než vaše telo pozná. Zrýchlite a zaraďte pestrejšiu formu tréningu. Striedajte pohyb. Beh v tempe, opakujte šprint a pokojne skúste HIIT intervaly.

Relax a regenerácia

Pokiaľ sa veľa snažíte, všetkého veľa jednoducho škodí. Beháte denne, aby ste náhodou nepribrali, keď odpočívate? Tak to je chyba. Veľký stres telu nesvedčí a stresové hormóny začnú uprednostňovať pálenie cukrov pred žiaducim odbúravaním tukov. Nebudete mať energiu a ani neschudnete. Dajte telu najavo, že odpočinok je dôležitý. Telo zareaguje, nebude ukladať zásoby a bude chudnúť.

Akonáhle skončíte s behaním alebo inou formou pohybu, dopĺňajte vždy živiny. Spálili ste veľa energie pri tréningu. Nesmiete myslieť na to, že to hneď zase zničíte tým, že sa najete. Je dôležité, ako a čím doplníte energiu. Konzumácia cukrov a bielkovín, ktorá nastane skoro po záprahu, urýchli regeneráciu svalov, ale dá aj vášmu telu jasnú správu, že nemusí šetriť a ukladať. Môže pokojne bez ohrozenia spaľovať a doplnenie príde včas. Takže bielkoviny, dostatok zeleniny a kvalitné sacharidy s troškou tých správnych tukov vám urobí výbornú službu.

Môže sa Vám ešte páčiť...