Na čo si dať pozor pri pestovaní fikusov?

Pestovanie izbových rastlín nemusí byť vždy tak jednoduché, ako sa o tom píše na internete. Niekedy je to naozaj ťažká záležitosť, o tom niet sporu. Najmä začiatočníci si nemusí vedieť rady. Nemusí si však vedieť rady ani skúsení pestovatelia a záhradkári, ak sa stretnú s rastlinou, ktorú v minulosti ešte nikdy nepestovali. A keďže je dnes k dostaniu naozaj veľa kvetov, odporúčame si vždy prejsť zásady pestovania, aby ste pestovali rastlinu správne a ona vám tak dlho vydržala a dlho bezproblémovo rástla. Zamerajme sa teraz na fikus, ktorý možno zakúpiť v mnohých zaujímavých verziách. 

Izbové rastliny zvanej fikusmi patrí jednoznačne k tým najobľúbenejším izbovým rastlinám vôbec. Nemôžeme sa tomu čudovať, majú úplne minimálne nároky na starostlivosť, navyše skvele čistí vzduch. Bohužiaľ mnohým pestovateľom začnú fikusmi veľmi skoro opadávať, listy začnú žltnúť. Dôvodom sú chyby, ktorých sa dopustíme. Aj keď sa fikusmi tvári ako najmenej náročné rastliny, sú veci, na ktoré si treba dať pri pestovaní pozor. 

Na čo si dať pozor pri pestovaní fikusov? 

Otázkou teda je, na čo si dať pozor pri pestovaní tejto obľúbenej izbové rastliny. Je potrebné mať fikusy na stanovišti, kde je rozptýlené svetlo. K svojmu spokojnému životu potrebuje dostatok vody a zvýšenú koncentráciu vzduchu. Pozor na priame slnečné svetlo, to fikusom páli listy. 

Aj keď fikusmi potrebujú dostatok vody, pozor si dajte hlavne na preliatie alebo naopak preschnutie pôdy. To vedie práve k spomínanému žltnutie listov či k prípadnému opadávanie listov. 

Taktiež pozor na prudké zmeny teploty, vďaka ktorým fikus zhadzuje aj zdravé listy. 

Pomoct môže prevencia 

Aby bol fikus odolnejší voči všetkým nebezpečenstvám, ktoré na neho číhajú, odporúčame nepodceňovať prevenciu. Pravidelne ho hnojte, a to ideálne tekutými hnojivami. V miestnosti, kde ho pestujete, udržujte neustále približne rovnakú teplotu, nesťahujte rastlinu z jednej miestnosti do inej. 

Môže sa Vám ešte páčiť...