Jedinečná plavba v Nórsku: kam za ňou?

Keď sa povie plavba loďou, veľa ľudí si predstaví letnú dovolenku, piesočnaté pláže, páliace slnko a morské vlny. Poďme sa ale spolu pozrieť na plavbu loďou, kde nič z toho neuvidíte, a napriek tomu to bude jeden z najkrajších zážitkov.

Kam na takú plavbu?

Na juhozápade Nórska je prístav Bergen. Z neho každý večer vypláva loď na jedenásťdňovú plavbu. Cesta je dlhá 4 500 km. Nórsko samo o sebe priťahuje turistov svojou nevšednou krajinou. Ale pohľad z preplávajúcej lode na túto krajinu je neprekonateľný. Zaujímavosťou je, že táto loď vypláva po celý rok. Aj v zime. Pobrežie Nórska je totiž pod vplyvom teplých vôd Golfského prúdu a teplého vetra zo západu. Tak je podnebie v Nórsku miernejšie, než sa predpokladá a vody pri Nórskom pobreží nezamŕzajú.

Čím je táto plavba jedinečná?

Keď nastúpime na loď, pokračujeme pozdĺž pobrežia. Po ceste môžeme vidieť ľadovce, fjordy, zasnežené vrcholky, čarovné usadlosti uprostred zelených pastvín, útesy, ohromujúce vodopády, a dokonca aj majestátne veľryby. Pre cestujúcich je aj zážitok, keď na niektorých miestach môžu vystúpiť a prejsť si prístav. Alebo tiež môžu navštíviť prímorské mesto, kde loď kotví. V takýchto miestach môžeme obdivovať unikátnu miestnu architektúru.

Jedným z najkrajších miest na ceste je Lofot. Okolo jeho územia môžeme vidieť krásne ostrovčeky. Niektoré z nich vyzerajú len ako vyčnievajúce skaly z vody. Na Lofotách nájdeme neskutočné množstvo vtákov, ktorí sa pýšia v kŕdľoch. V tejto oblasti mora sa nám ukazujú aj nádherní giganti morských hlbín. Ich vznešenosť a majestátnosť nás doslova uchvacuje. Takto voľne a blízko sa pohybujúce veľryby môžeme vidieť len na tejto úžasnej plavbe v Nórsku.

Ďalšia nádherná scenéria sa nám ukazuje na ceste v oblasti Nordkappu. Tam si môžeme urobiť výlet na miesto, kde vidíme vystupovať priamo zo Severného ľadového oceánu kolmý 300 metrov vysoký skalný útes. Keď loď dorazí do cieľa, má len vymedzený čas na vyloženie tovaru. Niektorí cestujúci plávajú späť a iní zostávajú v prístave.

Či už túto plavbu absolvujeme v zime alebo v lete, vždy to stojí za to. Nórska krajina, príroda a kultúra, jej tajomstvo a zákutia nás nikdy neprestanú fascinovať. Spoznajme teda aj túto časť neuveriteľnej cesty a zažime nepoznané.

Môže sa Vám ešte páčiť...