Pár tipov, ktoré vám pomôžu ku krajšiemu trávniku

Mať na záhrade nádherný trávnik je snom množstva ľudí. Nádherne zelený a hebký trávnik priamo vyzýva na to, aby ste trávili čas vonku. Bez práce ale nie sú koláče, a aby ste takého trávnika dosiahli, bude to chcieť úsilie. Okrem správneho hnojenia a zavlažovania, bude treba aj neustále trávnik kosiť. Vždy podľa potreby. Vďaka správnemu koseniu totiž dosiahnete to, že trávnik bude nielen dobre vyzerať, bude aj v dobrom stave. Elektrické alebo benzínové kosačky vám preukážu dobrú službu.

Kosenie novozaloženého trávnika

Pamätajte na to, že keď založíte nový trávnik (alebo podsadíte prázdne miesta na tom existujúcom trávniku), bude potrebné kosenie trochu odložiť. Steblá by mali dosiahnuť určitú výšku (v závislosti na odrode trávnika), než ho prvýkrát pokosíte. Všeobecne možno odporučiť na prvýkrát kosiť iba hornú tretinu výšky trávy. Ak by sme kosili príliš veľa, mohlo by dôjsť k spomaleniu rastu trávnika.

Pokosená tráva

Pokiaľ majú benzínové alebo elektrické kosačky funkciu zberu trávy, mali by ste si jej obstaranie rozmyslieť. Nie vždy to totiž môže byť najlepšie riešenie. Ak kosíte trávu pravidelne, a odrezky nie sú veľké, môžete ju ponechať na trávniku. Rýchlo sa rozloží a poslúži ako zdroj živín v pôde. A tým obohatíte aj samotný trávnik. Pokiaľ trávu predsa len zbierate, dajte ju do kompostu alebo ju použite na mulčovanie. Nevyhadzujte ju prosím bez úžitku!

Sekajte s ostrými nožmi

Aj kosačky vyžadujú určitú starostlivosť. Pravidelné ostrenie je dôležité. Predstavte si, že by ste sa vy mali oholiť tupou žiletkou! Tupé nože trhajú trávu, takže na nej potom vznikajú nepekné hnedé okraje. Pokiaľ takéto nože používame opakovane, môže to mať za následok zhoršenie stavu trávnika – a ten sa tak stane náchylnejším k chorobám, k suchu a horúčave. Nože pritom stačí naostriť iba raz za rok. Ostré nože sa menej zasekávajú. Ideálne je umyť nože po každom použití, aby si zachovali čo najdlhšiu životnosť.

Môže sa Vám ešte páčiť...