Na čo nezabudnúť pri zabezpečovaní detskej izbičky?

Pri zariaďovaní detskej izby nejde len o výber vhodných farieb, nábytku a tematických doplnkov. Najmä izba pre malé deti by mala byť tou najbezpečnejšou miestnosťou v domoch, kde sa dieťa bude môcť hrať a pobehovať bez rizika úrazu. Protišmykové prvky, zábrany na posteľ, záslepky do elektrických zásuviek a dverné zarážky sú samozrejmosťou, ale čo viac môžete pre bezpečie svojho dieťaťa urobiť?

Nebezpečné okná

Zdá sa vám, že je okno príliš vysoko, aby pre malé batoľa predstavovalo nebezpečenstvo? Nenechajte sa mýliť, malé deti sú veľmi vynaliezavé. Rozhodne deti nikdy nenechávajte pri otvorenom okne a zvážte obstaranie uzamykateľných kľučiek.

Nábytok bez rizika

Nábytok musí byť stabilný a v prípade vyšších skríň aj ukotvený k stene. Drevené časti by mali byť obrúsené a nalakované, aby nehrozilo zadretiu triesky. Veľké riziko predstavujú akékoľvek sklenené časti, teda vitríny, lampy aj lustre.

Bez ochrany rohov nábytku sa nezaobídete, ostré hrany sa môžu v sekunde postarať o veľmi škaredý úraz. Nebezpečenstvo ale predstavujú aj klasické úchytky a madlá, ktoré vyčnievajú zdvierok. Riešením je otváranie pomocou otvorov alebo zadlabané úchytky. Do dvierok inštalujte aj poistky proti bolestivému priškripnutiu prstov.

Kľúč musí preč

Odstráňte kľúč z dverí, inak hrozí, že sa rozverné dieťa v pokoji zamkne a nebude vedieť, ako znovu otvoriť. Alebo v horšom prípade menší kľúč prehltne. Klasické kovanie nahraďte zámkami spojistkou, ktoré sa používajú napríklad v kúpeľni, pokiaľ ale dvere zamykať nepotrebujete, je lepšie kľúč jednoducho vybrať a vrátiť ho, až dieťa povyrastie.

Koberec môže páliť

Koberec je pre malé deti zdanlivo bezpečný, pretože tlmí pády, avšak len do doby, než sa po ňom skĺznu a spôsobia si škaredé popáleniny. Stáva sa to predovšetkým u kobercov sumelým vlasom. Pokiaľ navyše koberec nie je natiahnutý po celej podlahe, mal by byť podlepený obojstrannou páskou. Koberec ale môžete pokojne nahradiť penovými podložkami.

Môže sa Vám ešte páčiť...