Ako a podľa čoho vyberáme vonkajšiu dlažbu?

Aktuálnym trendom vo svete dlažieb momentálne dominuje imitácia prírodných materiálov, predovšetkým potom dreva a kameňa. Veľkej obľube sa tešia aj štýl retro, ktorý si získava všetky generácie. Dlažba ale môže zdobiť nielen interiéry, ale aj spevniť vonkajšie plochy. Na čo by ste mali myslieť pri jej nákupe? 

O vonkajšiu dlažbu sa nemusíme príliš starať, očistí ju dážď. Skôr hľadíme na to, aby mala dostatočný stupeň oteruvzdornosti. V okolí bazéna potom dávame dlažbu nenasiakavou a odolnou proti veľkým teplotným zmenám. Konkrétne odtieň, povrchovú úpravu a tvar ladíme sa štýlom domu aj okolia. Dobrého výsledku sa ale dočkáme, len keď bude vonkajšia dlažba dobre položená. Preto odporúčame dať pred amatérskou pokládkou prednosť skúseným remeselníkom. Skvelým imitátorom je betón. 

Betónová dlažba má výborné úžitkové vlastnosti, a preto je to nadmieru vhodný materiál na cestičky v záhrade, príjazdové cesty ku garáži, terasy, spevnenie priestoru okolo domu, apod. Je dokonale oteruvzdorný a protišmykový, ideálne je okolo bazénu, pod kovový záhradný nábytok, ktorý betónovú dlažbu nepoškriabe. Tiež je odolný, nenasiakavý, nevadí mu výkyvy klímy, vyznačuje sa nekonečnú trvanlivosťou a je takmer bezúdržbový (po rokoch ho možno oživiť vysokotlakovým čistením bez použitia chemických prostriedkov). Betón má nespočetné množstvo podôb a dokáže dokonale imitovať kameň, tehlu aj drevo. Má rôznu povrchovú úpravu, ktorá sa vytvára tzv. Raznicami, ktoré možno vyrobiť aj na prianie zákazníka. Rovnako tak sa dá na želanie zhotoviť akýkoľvek tvar. Povrch betónu môže byť aj vymývaný (je drsnejšie), s efektom patiny (ostařený), vybrať si možno aj z mnohých tvarov, odtieňov. 

Môže sa Vám ešte páčiť...