Ako prežiť deň v práci

Ak sa vám nepodarilo zohnať zamestnanie, ktoré by vás bavilo, a vzali ste z núdze cnosť, nemáte inú možnosť, alebo práve nemáte šťastné obdobie, niekedy je to nad naše sily. Vydržať každý deň osem alebo v dnešnej dobe aj oveľa viac hodín v zamestnaní je naozaj ťažké, a to aj za predpokladu, že svoju prácu naozaj milujete. Často nás náhle prepadá únava, poruchy sústredenosti a vo veľkom množstve denne zažívame stres. Pracovný deň môže byť ale znesiteľný aj úspešný, ak budete dodržiavať pár základných pravidiel.

Raňajky ako základ

Raňajky je nielen základ dňa, ale aj prevencia stresu. Hneď tak vám nedôjde energie. Úspešný deň je dobré začať svoju obľúbenú raňajkami, a preto sa aj oplatí vstať o trochu skôr a v pokoji sa naraňajkovať. Začínať bez dobré raňajky a mať hektickej ráno značí aj predzvesť celého hektického dňa a to je to posledné, čo chcete.

Kávu si berte so sebou

Rozmohol sa už aj u nás zvyk kávy sebou do termosky si do téglika. Ešte stále neviete prečo a radšej si ju chcete vychutnať pri raňajkách? Alebo si ju predsa pripravte v práci? Vedci prišli na to, že bezprostredne po prebudení dochádza v našom mozgu k produkcii kortizolu a ten nás udrží v bdelom stave úplne rovnako ako kofeín. Hneď ráno teda nutne šálku kávy nepotrebujete a možno si ho dopriať neskôr. Kofeín potom bude na váš organizmus mať oveľa dlhšiu účinok a vydrží vám to až do popoludnia.

Desiata sebou do práce

Aj výdatné raňajky je na dopoludnie málo, tak predídete hladu.To sa potom zle sústredí. Preto si berte so sebou dve malé desiaty, teda na dopoludnia i popoludní. Desiaty ľahké, na dopoludnie vo forme ovocia a popoludní zeleniny, zabudnite na sladkosti.

Niečo ako KPZ či prvá pomoc

Treba mať tiež niečo ako krabičku poslednej záchrany či prvá pomoc, pre chvíle, kedy vás v práci postihne únava. Niečo, čo vás zaručene preberie. Napríklad žuvačku, cukrík, maximálne 10 oříškůči jednu kocku čokolády.

Dodržujte pitný režim

Neverili by ste, čo dokáže pravidelne každú polhodinku až hodinku aspoň malý pohár čistej vody. Obsahuje histamínmi a tie vás zaručene preberú. Metabolizmus sa opäť rozbehne na plné obrátky. Dodržiavať pitný režim neznamená každú hodinu si dať espresso. Nepreháňajte to s konzumáciou kofeínových nápojov či presladených limonád. Ak neznesiete čistú vodu, striedajte minerálky alebo ovocný či bylinkový čaj.

Spoločný obed má veľký význam

Počas obedňajšej pauzy nepracujte. Naplánujte si obed s priateľmi, kolegom či kolegyňou. Proste si rozprávajte a odreagujte sa. Budete mať lepšiu náladu a chuť do práce. Počas dopoludnia sa budete mať na čo tešiť a po oběděvám to potom v práci už lepšie utečie.

Môže sa Vám ešte páčiť...