Ako často prať uteráky a osušky?

Čo všetko sa nachádza v kúpeľni? Nepochybne aj kúpeľňové rohože, luxusné pánske župany a, samozrejme, luxusné uteráky a osušky. Zastavme sa na chvíľu najmä pri poslednom z nich. Keďže uteráky a osušky sa používajú prakticky každý deň, je potrebné ich pravidelne a dostatočne často prať a vymieňať. Pri bežnom používaní sa v nich množia mnohé baktérie, plesne a roztoče, ktoré sú škodlivé a nebezpečné pre zdravie. Poďme preskúmať, ako často ich meniť a prať, aby sme žili v skutočne zdravej domácnosti.

Nie sú to len roztoče, baktérie a plesne

Treba tiež povedať, že na uterákoch a osuškách sa pri každodennom používaní usádzajú nielen baktérie, roztoče a plesne. Je to aj mnoho ďalších vecí, najmä odumreté častice našej kože. Tie sú ideálnym prostredím (aj v kombinácii s vlhkosťou) pre vyššie uvedené baktérie. A bez ohľadu na materiál sa uteráky musia pravidelne prať kvôli týmto nevítaným hosťom.

Stačí umývanie raz týždenne. Alebo áno?

V kúpeľni je pravdepodobne niekoľko uterákov. Zatiaľ čo jedna slúži len na zabalenie po horúcom kúpeli, druhú používame na to, aby sme sa dnes a každý deň trochu intenzívnejšie vydrhli. A potom sa v našej kúpeľni nachádzajú aj uteráky na osušenie tváre.

Každú z nich umývame v rôzne dni alebo rôzne intenzívne, často. Uteráky, do ktorých sa iba zabalíme, stačí prať raz týždenne. Uteráky, ktorými sa drhnete o niečo intenzívnejšie, si zaslúžia vyprať po štyroch dňoch a uteráky používané na sušenie tváre sa perú po troch použitiach, pretože sa na ne často lepia zvyšky mejkapu.

Rozhodujúca je frekvencia používania

Vo všeobecnosti je pri praní uterákov dôležitým faktorom frekvencia používania. Stručne povedané, najčastejšie používané uteráky perieme po dvoch alebo troch dňoch (napríklad uteráky na ruky sa zvyčajne perú po dvoch dňoch používania, pretože sa používajú najčastejšie zo všetkých uterákov v kúpeľni).

Môže sa Vám ešte páčiť...