Chyby, ktorých sa rodičia dopúšťajú pri výbere detskej obuvi

Vyberať detskú obuv je pomerne ťažká skúška, ktorá otestuje predovšetkým trpezlivosť a vytrvalosť rodičov. Nájsť totiž adekvátne a dobre sediace topánky pre svoje ratolesti je niekedy ťažšie, než sa spočiatku zdalo. Nielen, že musia byť pekné na pohľad, ale musia sedieť presne tak, ako odborníci odporúčajú. Topánka je totiž oporou celého tela, a ak by došlo k výberu nevhodnej obuvi, mohlo by sa do istej miery napomôcť aj k celkovej deformácii tela.

Aby ste predchádzali spomínanému trochu čiernemu scenáru, poďme si prezradiť, akých chýb sa rodičia pri výbere detskej obuvi najviac a najčastejšie dopúšťajú.

Nedostatočne široká topánka v prstovej časti

Pri výbere topánok svoju pozornosť upnite predovšetkým na modely, ktoré sú v prstovej časti voľnejšie a širšie. Ak by ste vybrali iba úzky typ obuvi, došlo by v priebehu niekoľkých týždňov k skríženiu prstíkov alebo deformáciám malíčka, čo sú problémy, ktoré sú len ťažko napraviteľné.

Prsty potrebujú mať v topánke priestor, myslite na to pri výbere adekvátnej obuvi. V ideálnom prípade kúpte dieťaťu zdravú obuv, ktorá spĺňa všetky odporúčania lekárov.

Správna dĺžka je kľúčová

Okrem šírky sa pozerajte aj na dĺžku obuvi. Je dobré, keď si dieťa topánku pred kúpou vyskúša, pretože len tak budete mať istotu, že topánka naozaj skvele sedí. Pokiaľ kupujete topánky cez internet, je nutné nohu premerať a prejsť si parametre daných modelov.

Pri skúšaní je dobré skontrolovať, či topánka sedí aj „na oko” čiže tak, že priložíte podrážku topánky na chodidlo dieťaťa. Deti majú totiž tendenciu krčiť prsty pri skúšaní topánok, čo môže nakoniec viesť k nevhodnej kúpe obuvi.

Aký je materiál zvršku?

Nulový záujem o materiál zvršku – ďalšia chyba, ktorej sa rodičia malých detí dopúšťajú pri výbere ideálnej obuvi. V najlepšom prípade vyberajte takzvaný prírodný useň, ktorý sa krásne prispôsobuje tvaru nohy, navyše je materiál krásne priedušný a mäkký, absorbuje okrem iného vlhkosť.

Môže sa Vám ešte páčiť...