Superpotravina Goji

Dnes patria plody goji (godži) k jednej z najväčších senzácií pre nadšencov do zdravej výživy. Nie je tomu tak, samozrejme, bezdôvodne. Tieto plody sú obohatené vitamínmi, antioxidantmi a ďalšími telu prospešnými látkami. Kríky kustovnice (deliace sa na dva druhy – kustovnice cudzie a kustovnice čínske) sa pestujú prevažne v Číne, čo ale nevylučuje možnosť pestovania je tu, na území Európy. Medzi hlavné účinné látky kustovnice patria predovšetkým antioxidanty, a to najmä polysacharidy a flavonoidy, ktoré majú nielen antioxidačné schopnosti, ale aj redukčnú a ochrannú, čo preukázali značné štúdie. Pokiaľ ide o štúdie týkajúce sa samotných plodov, sú tieto plody známe predovšetkým pre svoje pozitívne účinky na pečeňové bunky.

Plody kustovnice sú obsiahnuté taktiež predovšetkým vitamínmi, ako napríklad riboflavín, B1 či vitamín C. Hladina vitamínu C vo vysušených plodoch je porovnateľná s množstvom obsiahnutým v citrusových plodoch. Tieto plody majú tiež vysoký obsah minerálnych látok, ako železo, zinok, mangán a chróm. Všetky tieto látky sú pre telo veľmi dôležité a môžu mať často veľmi pozitívne účinky na zdravotné problémy. Železo napríklad podporuje tvorbu krvi, zinok má pozitívny vplyv na pleť a chróm znižuje cholesterol v krvi a pomáha pri redukcii cukrov v tele. Medzi jednu z najlepších vlastností týchto plodov sú práve antioxidačné účinky as nimi spojené pozitívne vplyvy na stimuláciu imunitného systému.

Štúdie potvrdili značnú podporu tvorby buniek imunitného systému a T-lymfocytov, buniek potrebných pre správnu funkciu organizmu a obranyschopnosti systému. Ďalej sa vo výskumoch preukázali aj protirakovinové účinky týchto látok. Predovšetkým teda na konkrétny druh nádoru, a to sarkóm. Plody kustovnice sú dostupné v sušenej podobe, ale aj v čerstvej. Dajú sa konzumovať samostatne, najčastejšie sa však primiešavajú do jogurtu či raňajkových cereálií.

Môže sa Vám ešte páčiť...