Ako vybrať rukavice na motorku?

Pri každej jazde na motocykli by sme mali mať chránené ruky rukavicami so zakrytými prstami. Čo by mali rukavice spĺňať a aké atribúty si všímať?

Rukavice ako úplný základ

V skorších dobách sa rukavice vyrábali zásadne iba z kože. Dnes si už moto oblečenie – rukavice aj topánky môžeme zaobstarať v celom rade materiálov. Či už budete vyberať vhodné pánske alebo dámske moto oblečenie, môžete si vyberať z celého radu materiálov. Textil sa dopĺňa o kevlarové alebo karbónové vlákno, aby bola dosiahnutá potrebná miera ochrany. Navyše sa do týchto rukavíc bežne všívajú aj ďalšie ochranné prvky.

Ako je to s veľkosťou

Orientačnú veľkosť rukavíc zistíte tak, že zmeriate šírku dlane nad palcom. Tu sa vám ukáže údaj, ktorý budete potrebovať. Kožené rukavice sa ešte ďalej o niečo zväčšia používaním, preto sa tieto rukavice nebojte zvoliť o niečo tesnejšie. Naopak textilné rukavice už nepovolia ani kúsok, musia vám dokonale sedieť. Vyskúšajte si, či vám veľkosť rukavíc vyhovuje v bežnom používaní motocykla. Môžete dobre ovládať páčky motorky?

Letné alebo zimné rukavice?

Keď budete vyberať vhodný pár, možno vás táto možnosť zaskočí. Jazdíte aj v jesennom počasí, alebo sa dokonca chystáte na kultový zimný zraz Elefanttreffen? V tom prípade sa zimné rukavice skutočne budú hodiť. Pre ostatné prípady budú stačiť rukavice letné. Doma by ste mali mať dva páry. Keď zmoknete, do druhého dňa väčšina rukavíc nevyschne a do mokrých rukavíc sa ruky vsúvajú veľmi nepríjemne.

Ako udržiavať rukavice?

Keď si vyberiete moto rukavice, ktoré sa hodia pre váš druh jazdy a motocykla, bude vás zaujímať, ako sa o ne správne starať. Základom je dobré dosušenie v prípade vyprania alebo zmoknutia. Rukavice by vždy mali schnúť vo vonkajších podmienkach, kde je zaistená dostatočná cirkulácia vzduchu. Niekomu bežne rukavice vydržia po mnoho sezón. Životnosť ovplyvní aj konzervačný prípravok na materiál, z ktorého sú vyrobené. Po sezóne teda môžete urobiť údržbu.

Správna veľkosť rukavíc ovplyvňuje vaše pohodlie pri šoférovaní.Môže sa Vám ešte páčiť...