Iná krajina, iné pravidlá na cestných komunikáciách. Na čom vás môžu nachytať?

Plánujete cestu do zahraničia? Či už pôjdete na služobnú cestu vlastnom vozidlom alebo sa rozhodnete ísť na dovolenku v podobe road tripu, nezabudnite sa informovať o tom, aké pravidlá vládnu na zahraničných cestných komunikáciách. Rad vodičov si to neuvedomuje. Nie všetko, čo platí a čo sa toleruje na českých cestách platí aj na cestách zahraničných. Možno sú bezpečnostné značky alebo výstražné značky rovnaké, ale nachytať vás môžu na iných veciach. Než teda nasadnete do vozidla, informujte sa s predstihom, nech sa vyvarujete nepríjemnostiam.

Ako vodič ste povinný sa informovať o tom, čo platí na zahraničných cestných komunikáciách za pravidlá. Zatiaľ čo niektoré predpisy vás môžu milo prekvapiť (napríklad istá tolerancia určitej miery alkoholu v krvi), iné vás môžu prekvapiť nemilo. Spísali sme preto niekoľko zahraničných pravidiel, na ktorých sa českí vodiči nechávajú bohužiaľ veľmi často nachytať.

Cestné pravidlá v Nemecku

Do Nemecka sa cestuje veľmi často, hlavne sa sem jazdí na služobné cesty. Vodiči určite ocenia to, že na mnohých nemeckých diaľniciach je možné jazdiť neobmedzenou rýchlosťou. Na druhú stranu na diaľniciach nie je možné zastaviť, platí tu prísny zákaz zastavenia. Ak zastavíte, porušujete tým nejeden dopravný predpis. Neospravedlňuje vás ani fakt, že vám došlo palivo či že sa vám prišlo zle. Pokuta vám bude skrátka vypísaná cez všetky námietky.

Cestné pravidlá na slovenskom

Človek by si povedal, že Slováci budú mať rovnaké cestné pravidlá ako my. Ale aj tu sa nájdu menšie rozdiely. Na slovenskom je napríklad nutné mať reflexnú vestu. Musí ju mať každý, kto z dôvodu poruchy vozidla zastaví mimo obce a kto sa zároveň pohybuje na vozovke. Najväčší pozor si musí dať vodiči na diaľniciach, pohybujú sa tu totiž neoznačené policajné vozidlá, ktoré merajú rýchlosť takmer neustále.

Môže sa Vám ešte páčiť...