Kde sa vzala káva alebo zajímavosti o nápoji s kofeínom

Keby sme sa spýtali plného publika, kto miluje kávu a kto ju každý deň popíja, ruku by zdvihlo naozaj mnoho ľudí, takmer väčšina. Káva je totiž každodenným parťákom nespočetného množstva ľudí. Dokáže ráno naštartovať a nabiť energiou, aj keď teda nabíja človeka len pominuteľnou energiou. Napriek tomu si ľudia na káve vypestovali závislosť a popíjajú ju počas dňa aj niekoľkokrát. Pokiaľ patríte k milovníkom kávy, pravdepodobne vám neuniklo, že sa nedávno oslavoval Medzinárodný deň kávy. V súvislosti s týmto dňom si prezraďme niekoľko zaujímavostí o káve, o ktorých ste doteraz možno nemali ani poňatia či tušenia.

Kde sa vzala káva

Mysleli ste si, že legendy sa týkajú iba rôznych destinácií a miest? Pomýlili ste sa. Legendy sa točia aj okolo kávy. Existuje nespočetné množstvo legiend, ktoré hovoria, kde sa káva na svete asi vzala. Tou najrozšírenejšou legendou je, že za ňou stojí etiópsky pasáčik kôz, ktorému sa zabehla koza a ktorú následne našiel pri kríku so zaujímavými plodmi. Koza plody ohrýzala a pri ich konzumácii sa zdala byť neobvykle živá. A tak pasáčik plody nazbieral a priniesol mužovi kmeňa, ktorý ich však hodil do ohňa. Z ohňa sa neskôr začala ľanúť neodolateľná vôňa, ktorá zmohla aj asketického starca. Odvtedy sa káva praží a takto sa káva objavila.

Podľa mnohých dôkazov sa dá naozaj povedať, že prvými konzumentmi kávy boli vážne ľudia z etiópskeho kmeňa Oromo.

Koľko šálok kávy nás môže zabiť?

V súvislosti s kávou sa nám zvyšuje srdcový tep. Ponúka sa preto otázka, koľko šálok kávy nás vlastne môže zabiť? Predsa len francúzsky spisovateľ Honoré de Balzac vypil až šesťdesiat článkov denne, napriek tomu sa dožil úctyhodného veku. Podľa odborníkov je smrteľná dávka sto šálok denne. Množstvo kofeínu, ktorý je obsiahnutý v šálkach, môže priviesť človeka až k infarktu.

Tak schválne, koľko šálok vypijete denne vy?

Môže sa Vám ešte páčiť...