Zdravotné problémy, ktoré sú spojené s alkoholizmom

Určiť, kedy je alkoholu už príliš a kedy pijete v miere, môže byť pomerne náročné. Je osoba, ktorá si dá každé ráno panáka rumu alkoholikom? Môže byť závislosť na alkohole obmedzená iba na pitie „slabších“ alkoholických nápojov, ako je napríklad pivo? Odborníci sa zhodujú na tom, že s alkoholom by sme to rozhodne preháňať nemali – odporúča sa neprekračovať dennú dávku 16 g etanolu pre ženy a 24 g etanolu pre mužov. Aby bolo pitie nízkorizikové, potom je potrebné si v rámci jedného týždňa dať aspoň dva dni po sebe od alkoholu pauzu. Inak nám môžu hroziť rôzne zdravotné problémy.

Cirhóza pečene

Pre alkoholizmus sú najtypickejšie práve problémy s pečeňou, ktoré môžu vyvrcholiť až v cirhózu (každá závislosť, či už závislosť na liekoch alebo hrách, má svoje dopady). Jedná sa ale o prejav dlhodobého užívania alkoholu, ktorý sa prejavuje u naozaj ťažkých pijanov. Pečeň, ktorá je dlhodobo nadmerne zaťažovaná, nemôžu pracovať tak, ako je bežné. Pretože sa jedná o filter vášho tela, ktorý vás má ochrániť pred najrôznejšími škodlivými látkami, ide o problém závažný. V niektorých prípadoch je jedinou možnosťou liečby transplantácie pečene.

Drobné úrazy

Medzi príznaky, ktoré sa objavujú už oveľa skôr ako v pokročilej fáze alkoholizmu, sú drobné úrazy. Osoba má na sebe modriny, šrámy a škrabance, ktoré nevie (alebo nechce) vysvetliť. Keď sme totiž pod vplyvom alkoholu, sme náchylnejší na pády a poranenia. Pokiaľ pijeme dlhšiu dobu, potom sa k už starým ranám pridávajú nové a nové.

Abstinenčné príznaky

V prípade, že je osoba, ktorá je zvyknutá nadmerne popíjať, naraz odtrhnutá od svojej dávky alkoholu, môžu sa u nej začať prejavovať abstinenčné príznaky. Ako ich poznáme? Prejavujú sa ako tras celého tela, horúčka, dezorientácia a ďalšie. Tieto príznaky môžu trvať tri až desať dní, niekedy však môžu byť oveľa dlhšie. Na liečbu závislosti od alkoholu je vo väčšine prípadov potrebná odborná pomoc.

Môže sa Vám ešte páčiť...