Aj zelenina sa môže potýkať s chorobami. Paradajky trpia najviac

Ak pestujete na svojej záhrade zeleninu, veľmi dobre viete, že môže byť napadnutá mnohými škodcami či chorobami, proti ktorým je nutné zeleninu chrániť. Napadnutá môže byť akákoľvek zelenina, avšak najčastejšie sú napádaná paradajky, ktorá skutočne trpí mnohými ochoreniami či plesňami. Otázkou je, čo paradajky napadá najčastejšie a ako sa proti častým škodcom brániť. 

Paradajky sú skutočne hojne pestovaná na záhradách. Ľudia túžia po zelenine, ktorá nie je plná pesticídov a iných chemikálií, ktoré sa na druhy zeleniny striekajú v zahraničí. Navyše domáci paradajky majú oveľa lepšiu chuť ako zahraničné paradajky. Ak neveríte, skúste si svoje domáce paradajky vypestovať, avšak buďte ostražití – ako sme spomenuli, paradajky sú hojne napádaná škodcovia či plesňami. 

Bakteriálna škvrnitosť sa vyskytuje veľmi často 

K tým najznámejším chorobám paradajok patrí bakteriálna škvrnitosť paradajok. Ide o ochorenie, ktoré sa prejavuje na listoch, stonkách aj na samotných plodoch paradajok. Najviac sú napádané mladé rastlinné pletiva. Choroba spoznáte tak, že sa na častiach rastliny objavia drobné bodkovité až vodnaté škvrny, ktoré sú obklopené žltou obrubou. 

Aby ste ochránili paradajky pred touto chorobou, vysievajte ich do rastového média. Na výsev používajte len zdravé osivo. Ak rastlinu škvrnitosť vážne napadne, ihneď celú rastlinu odstráňte a zničte, kým nenakazia ďalšie úrodu. 

Hniloba sa vyskytuje každým rokom 

Každý rok sú mnohé paradajky napádaná takzvanú hnilobou. Hniloba väčšinou napáda špičky plodov paradajok. Škvrny sú veľké, svetlohnedej, neskôr sú napádané rôznymi hubami. Chrániť rastliny pred hnilobou samozrejme môžete, a to tak, že ich nebudete vysievať do pôd hnojených dusíkom a draslíkom. Tiež je potrebné pravidelne paradajky zalievať, a to hlavne v období sucha. Tu sa nevyhnete postrekom, bohužiaľ. Paradajky by sa pre ochranu mala striekať v desaťdňových intervaloch. 

Môže sa Vám ešte páčiť...