Pri aquaplaningu je najdôležitejšie zachovať pokoj

Pri jazde autom sa môžeme stretnúť s pomerne veľkým množstvom najrôznejších nebezpečných situácií. Na jeseň, kedy často pomerne intenzívne prší, môže byť jednou z nich aj takzvaný aquaplaning. Viete, ako sa pri ňom zachovať? Čo prípadne robiť či nerobiť? Ak nie, nasledujúce informácie by pre vás mohli byť zaujímavé a užitočné.

Čo je to aquaplaning?

Týmto slovom je označovaný stav, keď pneumatika automobilu prestane zvládať odvádzanie vody a dôsledkom toho začne byť automobil nestabilné, alebo ľudovo povedané začne na ceste „plávať“. Voda, ktorú pneumatika nestačí odvádzať preč, sa totiž dostane pod pneumatiku a ľahko ju nadvihne z povrchu vozovky. Ako vidíte, aquaplaning je pomerne nepríjemný a navyše, ak nezareagujete vhodne, môže byť aj nebezpečný. Aquaplaning vás môže často stretnúť práve v jesenných mesiacoch, kedy na ceste zostáva stáť voda. Pri jazde aquaplaning najčastejšie postihne predné kolesá vozidla, niekedy dokonca len jedno kolo.

Primeraná rýchlosť a pneumatiky

Pre doplnenie ešte dodajme, že stojaca voda na vozovke väčšinou nebýva jedinou príčinou, prečo vodiča aquaplaning postihne. Často ide o kombináciu s ďalšími rizikovými faktormi, predovšetkým s rýchlou jazdou a príliš ojazdenými pneumatikami. Optimálna hĺbka dezénu pneumatík by mala byť tri milimetre a zároveň by sme za dažďa mali znížiť rýchlosť našej jazdy približne o 15-20 km / hod.

Ako sa v prípade akvaplaningu zachovať?

Najjednoduchšie radou, čo v prípade akvaplaningu robiť, je zachovať pokoj, nezazmatkovat a zbytočne nehýbať volantom. Mohlo by totiž dôjsť k tomu, že niektoré z kolies by následkom pohybu volantu získala späť kontakt s vozovkou, iná ale nie, a to by mohlo spôsobiť šmyk. Optimálne je mať všetky štyri kolesá rovno, vyšliapnuť spojku a počkať, až aquaplaning sám od seba skončí. Zvládnutie aquaplaningu sa učia aj v špeciálnych kurzoch bezpečnej jazdy či školách šmyku.

Môže sa Vám ešte páčiť...