Ako zútulniť detskú izbu

Detská izba by mala byť miestom, kde sa naše ratolesti budú cítiť bezpečne a príjemne. Každý potrebuje mať kúsok svojho osobného priestoru a deti nie sú výnimkou; potrebujú miesto, kde môžu odpočívať, hrať sa alebo sa sústrediť na učenie. V detskej izbe hrajú dôležitú úlohu nielen farby, ale aj správne zvolené doplnky prispôsobené presne detským potrebám.

Doprajte im miesto, kde môžu relaxovať

Deti musia mať okrem postele aj ďalší priestor na oddych. Obľúbeným nábytkom do detskej izby je sedací vak. Dobrou voľbou je aj pohodlné detské rozkladacie kreslo, kde môžu sedieť aj ležať podľa momentálnej potreby. V oboch prípadoch sa snažte voliť veselé motívy poťahov, geometrické vzory, bodky alebo obľúbené postavičky z rozprávok.

Neodmysliteľnou súčasťou izby malých detí je nočná lampička, ktorá im pomáha zaspať a zbaviť sa strachu z tmy. Vyberať môžete z mnohých farieb i tvarov, obľúbené sú najmä mäkké silikónové lampičky v tvare zvieratiek reagujúce na dotyk as automatickým vypínaním. Zároveň im do izby kúpte nepriesvitné záclony, aby deti mohli v noci nerušene spať.

Udržujte poriadok

Hračky pohádzané všade po podlahe môžu dieťaťu sťažovať sústredenie a odpočinok. Ideálnym riešením je obstaranie plastových alebo látkových úložných boxov, do ktorých sa predmety uschovajú. Deti milujú plyšáky, najmä tie obrovské, ku ktorým sa môžu pritúliť. Tie zároveň detskú izbu zútulnia a dieťa sa bude cítiť viac v bezpečí. Podobný efekt budú mať u väčších detí veľké, hebké vankúše alebo plyšové deky.

Čo sa týka farieb, do ktorých budete detskú izbu ladiť, mali by byť skôr tlmené a upokojujúce. Dobrou voľbou je svetlo modrá alebo svetlo ružová, určite ale zvážte aj šedú, svetlo fialovú alebo pastelovo zelenú. Sýto červenej, oranžovej alebo inej krikľavej farbe sa radšej vyhnite, môžu dieťa stimulovať k agresivite či smútku. Pokiaľ sú v izbe čisto biele steny, pridajte na ne napríklad pár jednoduchých hviezdičiek, plagátov alebo fotografií.

Môže sa Vám ešte páčiť...